شرح مختصری درمورد json و کاربرد های آن

json چیست؟

json یک فرمت متنی ساده است که از جاوا اسکریپت گرفته شده و برای بیان اطلاعات و داده ها استفاده میشود.کاملا مستقل از زبان هاست و در تمامی زبان ها استفاده میشود.

چرا json؟

  • Syntax رو به جلو دارد.
  • راحت میشه ان را تبدیل کرد و از داده ها استفاده کرد.
  • در تمام زبان ها میتوان از ان استفاده کرد و ان را به اصطلاح پارس کرد.

کاربرد های json :

  •  از این فرمت برای انتقال و دریافت داده ها استفاده میشود.مثلا شما نیاز دارید علاوه بر نام،سن شخص را هم ارسال کنید استفاده از این نوع فرمت خیلی بهتر از آن است که نام و سن را جداگانه ارسال کنید.
  • برای دریافت اطلاعات از دیتابیس هم کار برد دارد. برای دریاف قسمتی از داده های دیتابیس شما کل دیتابیس را دانلود نمیکنید بلکه قسمتی از ان را که نیاز دارید، داده ها را به صورت json دریافت میکنید.دقت کنید اتصال مستقیم دیتابیس باعث کاهش امنیت دیتابیس میشود بنابراین بهتر است داده هارا به صورت json یا فرمت های خاص دیگر استخراج کنید و از ان استفاده کنید.
  • دیتابیس ها به این سمت دخیره اطلاعات با فرمت json پیش میروند و از دیتابیس های sql که به اصطلاح table base هستند دور میشوند البته هنوز قدرت table base بالاست و طرفداران بسیاری دارد.تجربه نشان داده که استفاده از json راحت تر است و در بسیاری از موارد سرعت ان نسبت به table base بیشتر است.
    این ها گوشه ای از کار برد های json بودند.

json Syntax

شکل کلی json object به این صورت است که با “}” شروع میشود و با “{” بسته میشود و در داخل ان داده ها تعریف میشود
هر داده دارای name یا key value هست که در جلوی ان بعد از “:” مقدار ان قرار میگیرد. داده ها و ابجکت ها با “,” از یکدیگر جدا میشوند. مطابق شکل زیر:

شرح مختصری درمورد json و کاربرد های آن

شکل کلی json array به این صورت است که با “[” شروع میشود و با “]” به انتها میرسد.
ابجکت ها داخل ان تعریف میشود و با “,” از هم جدا میشوند. مطابق شکل زیر:

شرح مختصری درمورد json و کاربرد های آن

در json میشود نوع داده ها رو هم مشخص کرد.مثلا برا String کافیه که رشته خود را داخل ” ” بنویسید یا برای Boolean کافیه که مقادیر true یا false را قرار دهید. برای int یا number هم میتوانید فقط عدد را بنویسید. به شکل زیر توجه کنید:

شرح مختصری درمورد json و کاربرد های آن

توجه شود که داده های json را میتوان در اکثر Editor ها تعریف کرد و فقط با فرمت .json ذخیره شود. مثلا در اینجا من از Notepad++ برا نمایش این فرمت استفاده کردم.

امیدوارم این مطلب کمک کرده باشد که با این نوع از داده اشنا شده باشید. موفق باشید

نویسنده: مصطفی زمانی